Zdecydowana większość Polaków uważa, że Polska powinna rozwijać odnawialne źródła energii. Jednocześnie w dalszym ciągu nie została zliberalizowana tzw. reguła 10H, ograniczająca możliwości powstawania farm wiatrowych w pobliżu zabudowań, nie ma nowelizacji przepisów dotyczących offshore (tzw. Specustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych), a inwestorzy OZE mają coraz większe problemy z podłączeniem swych inwestycji do sieci. Czy zatem OZE będzie się rozwijało w Polsce, czy raczej rozwój ten będzie w dalszym ciągu mocno utrudniony?
Jak wynika z sondażu IBRIS, blisko 80 proc. ankietowanych Polaków uważa, że w obliczu kryzysu energetycznego Polska powinna rozwijać odnawialne źródła energii (m.in. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe)[1]. Niestety, nowelizacja ustawy odległościowej utknęła w Parlamencie. Przyjęty przez rząd projekt wpłynął do Sejmu 14 lipca i jeszcze tego samego dnia został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne. Nie nadano mu jednak numeru druku ani nie wszedł pod obrady Sejmu. Co więcej – w połowie września minister klimatu Anna Moskwa poinformowała, że projekt wymaga jeszcze dialogu między rządem a Parlamentem[2].
Teoretycznie więc jest szansa na to, że po latach stagnacji wywołanej wprowadzeniem w 2016 roku tzw. reguły 10H, w Polsce ponownie będą mogły powstawać farmy wiatrowe. Ale tylko teoretycznie, gdyż po pierwsze nie wiadomo, kiedy projekt będzie procedowany, ponadto jak wynika z opublikowanego niedawno raportu pt. Sieci – wąskie gardło polskiej transformacji energetycznej, międzynarodowej organizacji „ClientEarth Prawnicy dla Ziemi”[3] , lawinowo rośnie liczba odmów przyłączenia nowych instalacji do sieci. Jednocześnie zainteresowanie OZE w Polsce rośnie, zarówno wśród prosumentów jak i dużych inwestorów. Pod koniec 2021 roku było 854 tys. mikroinstalacji przyłączonych do sieci, a kilka miesięcy później – w marcu 2022 – było ich już ponad milion[4]. To jednak wciąż zbyt mało, bo chętnych jest znacznie więcej.
- Zielona Gospodarka, „IBRIS: odnawialne źródła lepsze niż węgiel”. ꜛ
- Globenergia, „Dlaczego zamrożono nowelizację ustawy antywiatrakowej?” ꜛ
- ClientEarth, organizacja społeczna, zajmująca się ochroną środowiska. ꜛ
- Green News, „Polski boom na fotowoltaikę”. ꜛ