Na etapie podejmowania decyzji o zamiarze realizowania nowej inwestycji lub wprowadzenia zmian w już funkcjonującej, inwestorzy często zadają sobie pytania o wymóg uzyskania decyzji środowiskowej, sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko, zawartości karty informacyjnej przedsięwzięcia czy kosztów oraz czasu niezbędnego na przygotowanie wymaganych dokumentów. Poniższy artykuł powinien pomóc odpowiedzieć na te pytania.
Przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko
Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko w art. 71 wskazuje, że uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) wymagają planowane przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko (tzw. grupa I) oraz przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (tzw. grupa II)[1].
Odpowiedź na pytanie, które rodzaje przedsięwzięć i dokonywane w nich zmiany zaliczają się do tych grup, znajdziemy w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko[2] z dnia 10 września 2019 r., zwanym dalej rozporządzeniem w sprawie kwalifikacji, które zastąpiło poprzednie z dnia 9 listopada 2010 r. W przypadku wątpliwości pomocne mogą być następujące podręczniki, opracowane i wydane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska:
- Przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko - przewodnik po rozporządzeniu Rady Ministrów.
Przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko - przewodnik po rozporządzeniu Rady Ministrów. Suplement - zmiany wprowadzone do rozporządzenia Rady Ministrów rozporządzeniem z dnia 25 czerwca 2013 r.