Przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (dalej również jako MPZP) mogą wpływać na zmianę sposobu korzystania z danej nieruchomości. Jeżeli uchwalenie lub zmiana planu powoduje po stronie właściciela szkody, to może on domagać się ich wyrównania przez gminę. Do ustalenia wysokości odszkodowania zastosowanie mają przepisy prawa cywilnego.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
MPZP to akt prawa miejscowego, który określa przeznaczenie, a także warunki zagospodarowania i zabudowy danego terenu. Jest uchwalany w drodze uchwały rady gminy / miasta, a wyłączne prawo inicjatywy uchwałodawczej w tej kwestii posiada wójt / burmistrz / prezydent miasta.
Na terenie gminy może obowiązywać jeden plan miejscowy obejmujący swoim zasięgiem cały jej obszar. Mogą być również uchwalane plany częściowe. Przy czym granice poszczególnych MPZP nie mogą na siebie zachodzić.
Kompetencje rady gminy / miasta w tym zakresie zwykło określać się mianem władztwa planistycznego. Jest ono definiowane jako przekazanie przez ustawodawcę gminie kompetencji w zakresie władczego przeznaczania i ustalania zasad zagospodarowania terenu (w drodze aktu prawa miejscowego - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku planu - w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu)[1].
Pojęciem władztwa planistycznego posługuje się przede wszystkim doktryna prawa (nie jest ono definiowane ustawowo), ale można je również spotkać w orzecznictwie sądów administracyjnych.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2023 r. poz. 977) - dalej jako Ustawa - projekt planu miejscowego musi zawierać część tekstową oraz graficzną. Uwzględnia się w nim politykę przestrzenną gminy określoną w strategii rozwoju gminy lub strategii rozwoju ponadlokalnego.
Warto również pamiętać, że lokalizacja wielu obiektów, zwłaszcza inwestycji celu publicznego, może nastąpić wyłącznie w drodze uchwalenia lub zmiany MPZP. Jako przykład można wskazać lokalizację dużych farm fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych.
Ogłoszenie uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego następuje w dzienniku urzędowym danego województwa.
Jako ciekawostkę można wskazać, że na koniec 2012 roku, na terenie Polski obowiązywało 41.625 planów miejscowych, które obejmowały w sumie 27,9% powierzchni kraju[2].
- Z. Niewiadomski (red.), Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Komentarz. Wyd. 12, Warszawa 2021 ꜛ
- Wikipedia: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ꜛ