Urządzenia przesyłowe to urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania energii elektrycznej, gazu, płynów czy pary. Na co dzień swoje zastosowanie znajdują w wielu różnych gałęziach przemysłu. Chociaż sam katalog urządzeń przesyłowych pozornie wydaje się być zamknięty, to jednak regulacje prawne dotyczące tego typu urządzeń nie są do końca precyzyjne. Dlatego też wymagają szczegółowego omówienia i głębszej analizy.
Urządzenia przesyłowe - co to właściwie jest?
Urządzeniom przesyłowym poświęcony jest przede wszystkim art. 49 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740), przy czym nie zawiera on definicji legalnej tego pojęcia. Przepis ten mówi o urządzeniach służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz innych urządzeniach podobnych. Samo zaś pojęcie „urządzenia przesyłowe” zostało wypracowane przez doktrynę prawa oraz orzecznictwo.
Wyprowadzona na podstawie art. 49 k.c. definicja urządzeń przesyłowych jest bardzo szeroka. Dlatego też wymaga dalszego doprecyzowania.
Urządzenie to mechanizm lub zespół mechanizmów, służący do wykonania określonych czynności. Przy czym w przypadku urządzeń przesyłowych, mamy do czynienia raczej z zespołem mechanizmów wzajemnie ze sobą połączonych.
Polskie prawo posługuje się szeregiem definicji pozwalających dookreślić omawiane pojęcie. Zawarte są one przede wszystkim w ustawie z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. z 2020 r. poz. 833).
Zgodnie z ww. aktem prawnym:
- urządzenia, w tym te przesyłowe, to urządzenia techniczne stosowane w procesach energetycznych (art. 3 pkt 9);
- instalacje to urządzenia z układami połączeń między nimi (art. 3 pkt 10);
- sieci to instalacje połączone i współpracujące ze sobą, służące do przesyłania lub dystrybucji paliw lub energii, należące do przedsiębiorstwa energetycznego (art. 3 pkt 11);
- sieć przesyłowa to sieć gazowa wysokich ciśnień, z wyłączeniem gazociągów kopalnianych i bezpośrednich albo sieć elektroenergetyczna najwyższych lub wysokich napięć, za której ruch sieciowy jest odpowiedzialny operator systemu przesyłowego (art. 3 pkt 11a);
- sieć dystrybucyjna to sieć gazowa wysokich, średnich i niskich ciśnień, z wyłączeniem gazociągów kopalnianych i bezpośrednich albo sieć elektroenergetyczna wysokich, średnich i niskich napięć, za której ruch sieciowy jest odpowiedzialny operator systemu dystrybucyjnego (art. 3 pkt 10).
Przywołanych definicji nie można, co prawda, przenosić w sposób bezpośredni na grunt prawa cywilnego. Jednak wskazują one pewien kierunek, w którym powinna zmierzać wykładnia art. 49 k.c.
Warto wskazać w tym kontekście również na inne przepisy odnoszące się do urządzeń służących do doprowadzania i odprowadzania mediów. W art. 124 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2020 r. poz. 1990), ustawodawca mówi o np. ciągach drenażowych, przewodach i urządzeniach służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeniach łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektach i urządzeniach niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń.
Jak zatem widać, prawo cywilne niezbyt precyzyjnie definiuje czym tak właściwie są urządzenia przesyłowe. Trzeba jednak wskazać, że określenie urządzeń poprzez wskazanie ich funkcji jest rozwiązaniem poprawnym. Natomiast otwarty charakter wyliczenia, poprzez posłużenie się terminem „oraz inne urządzenia podobne”, umożliwia zaliczenie do tej grupy nowych urządzeń, które zapewne dopiero powstaną w przyszłości[1].
- Definicja za Słownikiem Języka Polskiego PWN - https://sjp.pwn.pl/ ꜛ