Plan ogólny to nowa instytucja wprowadzona do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Po nowelizacji ustawy zastąpiła ona Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (dalej: SUiKZP, Studium) gminy. Niniejszy artykuł omawia czym jest plan ogólny oraz jakie są jego elementy.
Do 24 września 2023 roku jednym z podstawowych aktów planistycznych gminy było Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Dokument ten był sporządzany dla terenu całej gminy i uchwalany w celu określenia polityki przestrzennej gminy, w tym lokalnych zasad zagospodarowania przestrzennego. Zawierał dwie części: tekstową i graficzną.
Studium miało postać uchwały rady gminy, nie było jednak aktem prawa miejscowego. Nie zawierało zatem przepisów powszechnie obowiązujących, a tym samy nie mogło być podstawą do wydawania decyzji (np. o warunkach zabudowy). Ustalenia Studium były natomiast wiążące dla organów gminy (wójt, burmistrz, prezydent miasta) przy sporządzaniu planów miejscowych.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zmieniła ten stan rzeczy. Obecnie rada gminy nie może już uchwalać SUiKZP. Może natomiast uchwalać plan ogólny.
Warto również zaznaczyć, że istniejące w dniu wejścia w życie nowelizacji Studia nie zostały wyeliminowane z obrotu prawnego. Obowiązują nadal (najpóźniej do 31 grudnia 2025 roku) oraz mogą być zmieniane.
Plan ogólny
Plan ogólny gminy został wprowadzony do porządku prawnego w wyniku nowelizacji z 7 lipca 2023 roku[1]. Jak wskazano w uzasadnieniu do niej: zaproponowane zmiany mają na celu uproszczenie, ujednolicenie i przyspieszenie procedur planistycznych. Jedną z takich zmian miało być wprowadzenie właśnie planu ogólnego jako instrumentu kształtowania zagospodarowania przestrzennego w gminie.
- Ustawa z 7 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 poz. 1688). ꜛ