W projekcie będziemy odpowiedzialni za realizację kompletu spraw formalnoprawnych i z obszaru komunikacji społecznej. Umowę na realizację z Romgos, liderem konsorcjum będącym Generalnym Wykonawcą inwestycji, podpisaliśmy 28 listopada 2024 roku.
Budowa dwutorowej linii 400 kV Dunowo-Żydowo Kierzkowo-Piła Krzewina (odcinek II) to inwestycja celu publicznego, która ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia pewności zasilania północnej Polski. Poprawi bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznej w całym regionie oraz pozwoli na efektywne wyprowadzenie mocy z istniejących i planowanych na północy Polski źródeł wytwórczych, w tym offshore’owych elektrowni wiatrowych. Nowy ciąg linowy pozwoli znacząco zmniejszyć skutki potencjalnych awarii istniejących elementów infrastruktury przesyłowej, a także przejmie funkcję wysłużonych i przeznaczonych do demontażu odcinków linii 220 kV.
Rozpoczęta właśnie Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla współpracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) z systemami europejskimi w ramach ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity). Budowa jest współfinansowana przez instrument Unii Europejskiej „Łącząc Europę”. Została objęta Ustawą z 24 lipca 2015 roku o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych oraz Ustawą z 24 lutego 2017 roku o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych (pkt 17 załącznika). Urzędy Wojewódzkie w Szczecinie i Poznaniu wydały odpowiednie decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji w reżimie w/w ustawy.
Trasa II odcinka nowej linii połączy stacje elektroenergetyczne Żydowo Kierzkowo i Piła Krzewina, przebiegając przez teren dwóch województw (wielkopolskiego i zachodniopomorskiego), czterech powiatów (złotowskiego, pilskiego, koszalińskiego i szczecineckiego) oraz dziesięciu gmin (Polanów, Bobolice, Biały Bór, Szczecinek, Okonek, Złotów, Tarnówka, Krajenka, Wysoka, Kaczory).
Pracownicy API jako pełnomocnicy PSE, odpowiedzialni będą w tym projekcie m.in. za:
- uzyskanie wszystkich niezbędnych dla realizacji zadania ostatecznych / prawomocnych zgłoszeń, zezwoleń, zgód, decyzji,
- uzgodnienie zasad współpracy z kluczowymi interesariuszami, w tym zarządcami dróg publicznych, infrastruktury kolejowej, wodnej i energetycznej,
- zrealizowanie spraw formalnoprawnych niezbędnych do przebudowy obiektów kolidujących,
- przygotowanie programu komunikacji społecznej i realizację kompletu prac z tego obszaru.