Do tej pory przedsiębiorcy dystrybucyjni nie mogli korzystać z ułatwień przewidzianych specustawą przesyłową. Po nowelizacji ma się to zmienić. Tym samym rozwój sieci energetycznych wysokich napięć ma szansę przyspieszyć.
W sejmie trwają prace nad kolejną nowelizacją[1] ustawy z 24 lipca 2015 roku o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych (Dz. U. 2022 poz. 273), popularnie nazywanej specustawą przesyłową. Po wejściu w życie wspomnianej nowelizacji będzie można - w oparciu o prostszą i szybszą procedurę budować, przebudować lub remontować także linie dystrybucyjne. Mimo, że prace legislacyjne są dopiero na wstępny etapie (I czytanie) już warto zwrócić uwagę na planowane zmiany. Będą one miały bowiem rewolucyjny wpływ na poprawę funkcjonowania systemu przesyłowego i dystrybucyjnego energii elektrycznej w Polsce.
Cele nowelizacji
Zanim omówimy szczegółowo proponowane przez rząd zmiany w specustawie przesyłowej oraz innych ustawach regulujących procesy budowlane w naszym kraju, warto przyjrzeć się założeniom do projektu ustawy.
Na wstępie trzeba zgodzić się z argumentami podniesionymi w uzasadnieniu do ustawy nowelizującej. W Polsce w ostatnim czasie wzrosło zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wiązało i wiąże się to z rozwojem poszczególnych gałęzi gospodarki, wzrostem znaczenia odnawialnych źródeł energii oraz z postępującą elektromobilnością. Za tymi zmianami niestety nie następował znaczący rozwój sieci dystrybucyjnych[2], bez którego stałe i niezawodne dostarczanie energii jest zagrożone.
Od 8 lat funkcjonują natomiast w polskim porządku prawnym przepisy ułatwiające budowę i remonty elektroenergetycznych linii przesyłowych[3]. Specustawa przesyłowa, bo o niej mowa, została wprowadzona z myślą o stworzeniu szybszej ścieżki uzyskania pozwoleń umożliwiających realizację inwestycji związanych ze strategicznymi sieciami przesyłowymi. Do ułatwień przewidzianych w tej ustawie należy zaliczyć przede wszystkim skrócenie terminów załatwiania spraw oraz wyłączenie stosowania, w sprawach sieci przesyłowych, części obowiązujących regulacji prawnych. Istotą specustawy było również wprowadzenie do porządku prawnego decyzji ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego w zakresie sieci przesyłowej. Decyzji łączącej w sobie cechy decyzji lokalizującej inwestycję, decyzji wywłaszczeniowej i decyzji zatwierdzającej podziały nieruchomości.
- Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych oraz niektórych innych ustaw - druk 3185. ꜛ
- Sieci realizujące rozdział energii elektrycznej na odbiorców. ꜛ
- Sieć służąca do przesyłania energii elektrycznej na duże odległości, w której różnica potencjałów pomiędzy przewodami fazowymi jest równa lub większa niż 220 kV. ꜛ