Niezawodne działanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) jest niezbędne nie tylko dla bezpiecznego funkcjonowania kraju, ale także w celu zapewnienia normalnej egzystencji każdego gospodarstwa domowego. W niniejszym artykule chcielibyśmy pokazać czym tak właściwie jest KSE i dlaczego jego ciągły rozwój jest tak ważny.
Elementy KSE
Krajowy System Elektroenergetyczny to zespół połączonych ze sobą funkcjonalnie urządzeń przeznaczonych do wytwarzania, przesyłu, rozdziału i magazynowania energii elektrycznej, umożliwiający nieprzerwaną realizację dostaw energii na terenie całego kraju[1].
Na KSE składają się 3 podsystemy:
- wytwórczy – tworzony przez elektrownie,
- przesyłowy – obejmujący linie i stacje elektroenergetyczne najwyższych i wysokich napięć (NN i WN). Podsystem ten jest zarządzany przez operatora systemu przesyłowego, którym w Polsce są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.,
- dystrybucyjny – obejmujący linie i stacje elektroenergetyczne wysokiego (WN), średniego (SN) i niskiego (nN) napięcia. Sieci dystrybucyjne są zarządzane przez regionalnych operatorów systemów dystrybucyjnych (takich jak PGE Dystrybucja S.A. czy Tauron Dystrybucja S.A.).
Głównymi elementami KSE są zatem elektrownie, stacje i linie elektroenergetyczne. Napięcie wyjściowe nawet największych generatorów nie przekracza kilkudziesięciu kV. Dlatego, aby ograniczyć straty podczas przesyłu energii na duże odległości, niezbędne jest zwiększenie poziomu napięcia do kilkuset kV. Za zmianę poziomu napięcia odpowiedzialne są transformatory stanowiące jeden z najważniejszych elementów stacji elektroenergetycznych.
Energia elektryczna przesyłana jest na odległość nawet kilkuset kilometrów przy pomocy linii NN i WN. Po drodze, na kolejnych stacjach, napięcie jest stopniowo zmniejszane do poziomu, z którego możliwy jest odbiór energii przez jej docelowego użytkownika. Aktualną mapę podsystemu przesyłowego przedstawia Plan Sieci Przesyłowej Najwyższych Napięć. Możemy na nim zobaczyć istniejące linie NN i WN oraz stacje elektroenergetyczne z wyodrębnieniem stacji elektrownianych, czyli tych zlokalizowanych przy elektrowniach i odpowiedzialnych za wyprowadzenie z nich mocy.
- I. Wasiak „Elektroenergetyka w zarysie. Przesył i rozdział energii elektrycznej” s. 12. ꜛ