Prace nad zasadniczą reformą planowania przestrzennego nabierają tempa. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw - druk 3097 - skierowany do Sejmu 23 marca 2023 roku, w chwili obecnej jest na etapie prac w podkomisjach.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w założeniu prowadzić ma do uproszczenia, ujednolicenia i przyspieszenia procedur planistycznych w zakresie planowania przestrzennego. W uzasadnieniu projektu ustawy zaakcentowano, że „zaproponowane zmiany stanowić będą istotny czynnik powodujący ożywienie gospodarcze, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz przedsiębiorców, stanowiąc istotne rozwiązania, w szczególności dla wytwórców energii z OZE oraz całej branży działającej na rzecz rozwoju instalacji OZE”[1].
Jeśli chodzi o rozwój projektów OZE o dużej mocy wydaje się jednak, że projekt ustawy przewiduje więcej ograniczeń, aniżeli ułatwień. Może to prowadzić do zamrożenia inwestycji w zakresie dużych farm fotowoltaicznych na dłuższy czas.
Obowiązek lokalizacji OZE o dużej mocy na podstawie MPZP
Projekt ustawy zmieniającej zakłada przede wszystkim wprowadzenie do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nowego art. 6a, przewidującego zasadniczy obowiązek lokalizowania niezamontowanych na budynkach instalacji odnawialnych źródeł energii na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przy czym dotyczy to lokalizowania instalacji OZE na:
- użytkach rolnych klasy I-III oraz na gruntach leśnych - niezależnie od ich mocy,
- użytkach rolnych klasy IV - dotyczy OZE o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 150 kW lub wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej,
- wszystkich instalacji OZE o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1000 kW.
Trzeba wskazać, że proponowana regulacja jest bardziej restrykcyjna od obecnie obowiązujących przepisów, a tym samym może tworzyć barierę dla rozwoju instalacji OZE o dużej mocy w Polsce.
- Uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw - druk 3097 ꜛ