Prawo budowlane jest jednym z kluczowych i podstawowych aktów prawnych regulującym proces inwestycyjno-budowlany od przygotowania inwestycji, poprzez budowę, oddanie jej do użytkowania oraz utrzymanie, aż do rozbiórki. Dotyczy praktycznie wszystkich obiektów budowlanych - od tych najmniejszych - zaliczanych do małej architektury, przez domy jednorodzinne i inne budynki, aż po największe, takie jak elektrownie, lotniska, autostrady czy linie kolejowe.
Jakie zmiany w prawie budowlanym?
Tzw. „duża nowelizacja” prawa budowlanego, obowiązująca od 19 września 2020 r. jest jedną z największych zmian przedmiotowej Ustawy od momentu jej wejścia w życie, czyli od 1 stycznia 1995 r. Informacje o nowelizacji są szeroko komentowane nie tylko w branży budowlanej, ale również w ogólnopolskich serwisach informacyjnych. Ponieważ prawo budowlane jest nieodłącznym elementem naszych inwestycji, z dużym zainteresowaniem przyglądamy się wprowadzonym zmianom. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie wybranych zagadnień, które naszym zdaniem mają największy wpływ na prowadzenie inwestycji budowlanych.
Jak czytamy w uzasadnieniu do zmiany ustawy, głównymi założeniami nowelizacji było uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zapewnienie większej stabilności podejmowanych w nim rozstrzygnięć[1]. Dla małych i prostych obiektów budowlanych cel ten został osiągnięty np. poprzez rozszerzenie wykazów obiektów, które nie wymagają pozwolenia na budowę ani zgłoszenia (np. paczkomat). Jednocześnie, dla niektórych obiektów wymagających do tej pory pozwolenia na budowę, aktualnie wystarczy samo zgłoszenie. Niemniej jednak nowelizacja wprowadziła także szereg nowości, znacząco wpływających na wszystkie, również te największe inwestycje w kraju.
- Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw - Druk nr 121 s. 65 – dostępny pod odnośnikiem. ꜛ