Ustanowienie służebności przesyłu na nieruchomości jest jednym ze sposobów uzyskania tytułu prawnego do nieruchomości, na której mają być posadowione elementy sieci przesyłowej. Sposoby jej ustanowienia, zasadniczo mogą być tylko dwa. Z założenia służebność można ustanowić w drodze umowy lub orzeczenia sądu.
Służebność przesyłu została wprowadzona do polskiego systemu prawnego ustawą z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 116, poz. 731). Przepisy odnoszące się do służebności przesyłu obowiązują natomiast od 3 sierpnia 2008 r.
Przed wprowadzeniem regulacji dotyczących służebności przesyłu przedsiębiorcy przesyłowi zapewniali sobie prawo do korzystania z nieruchomości bądź na podstawie umów z aktualnymi właścicielami (najem, dzierżawa, użyczenie), bądź w drodze służebności gruntowej. Obydwa te rozwiązania miały swoje wady, dlatego też ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie nowego typu służebności.
Definicja
Dodany, wspomnianą wyżej nowelizacją, art. 3051 k.c. stanowi, że nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować, lub którego własność stanowią urządzenia, służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne, lub którego własność stanowią te urządzenia, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).
Warto również zaznaczyć, że zgodnie z art. 49 ust. 1 Kodeksu cywilnego, urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne z chwilą przyłączenia ich w skład przedsiębiorstwa przestają być częściami składowymi nieruchomości. Z tą chwilą stają się one odrębnym od nieruchomości przedmiotem. Własność urządzeń natomiast przechodzi na osobę, która sfinansowała ich budowę.
Informacje podstawowe
Definicję zawartą w art. 3051 k.c. należy jednak doprecyzować. Posiłkować się w tym celu należy innymi przepisami prawa oraz orzecznictwem sądów powszechnych, a także stanowiskiem doktryny.
Służebność przesyłu jest ograniczonym prawem rzeczowym. Wynika to z brzmienia art. 244 Kodeksu cywilnego oraz z usytuowania przepisów o służebności przesyłu w Kodeksie cywilnym. Wobec powyższego do służebności przesyłu zastosowanie mają przepisy ogólne, dotyczące ograniczonych praw rzeczowych (art. 244-251 k. c.).
Prawo to może być ustanowione na nieruchomości, jak i na użytkowaniu wieczystym, o czym ostatecznie przesądził Sąd Najwyższy[1].
Jak każde inne prawo rzeczowe, służebność przesyłu, jest skuteczna wobec wszystkich (erga omnes).
- postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 22 kwietnia 2015 r. (III CZP 5/15) ꜛ