Budowa linii 400 kV Baczyna-Plewiska została zakończona, obiekt uruchomiono, ale nie kończy to prac API przy tym projekcie. Jako zarządzający projektem, API nie tylko koordynuje wszelkie czynności odbiorowe następujące po uruchomieniu połączenia, ale także odpowiada za zobowiązania wynikające z uzyskanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Zgodnie z decyzją środowiskową z 28 lipca 2020 roku, wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, na wskazanych odcinkach linii (do monitoringu wyznaczono 6 odcinków o zróżnicowanej długości - pokrywają się one z odcinkami, na których zastosowano spiralne oznakowanie linii) organ nakazał wykonanie dwuletniego monitoringu porealizacyjnego ptaków w zakresie ich śmiertelności w wyniku kolizji z linią. Dodatkowo monitoring ma wskazać skuteczność zastosowanych rozwiązań ograniczających to oddziaływanie.
Monitoring powinien zacząć się nie później niż 3 miesiące od zawieszenia wszystkich przewodów na linii, w związku z czym od początku stycznia 2024 roku API rozpoczęła badania i kontrole terenowe w tym zakresie. Poszukiwanie martwych ptaków prowadzone będzie przez cały rok, co najmniej dwa razy w każdym miesiącu, z nasileniem w okresach migracji wiosennej i jesiennej, w pasie o szerokości po 50 metrów w obie strony od osi linii. W związku z ukierunkowaniem oceny wpływu inwestycji na awifaunę migrującą, monitoring będzie prowadzony na odcinkach linii wykazujących szczególnie intensywne wykorzystywanie przestrzeni powietrznej przez gatunki przelotne (dotyczy odcinków, które zostały zabezpieczone z wykorzystaniem spirali). Również czasowy rozkład kontroli zostanie dostosowany do fenologii wiosennej i jesiennej migracji ptaków.
W każdym roku monitoringu prowadzone będą także badania tempa znikania ofiar, tzw. test padlinożerców. Przeprowadzone zostaną w czasie najbardziej intensywnej migracji.
Pierwsze kontrole monitoringu śmiertelności odbyły się w styczniu 2024 roku, natomiast zakończenie 2-letniego monitoringu powykonawczego - według założeń - nastąpi na koniec grudnia 2025 roku.
Warto dodać, że API prowadziła - i wciąż prowadzi - podobne monitoringi na liniach 400 kV m.in. Ełk-Łomża, Narew-Ostrołęka, Żydowo Kierzkowo-Słupsk czy Chełm-Lublin Systemowa.
Wyniki obserwacji, wraz z oceną skuteczności zabezpieczeń i ewentualnej potrzeby ich korekty, przekazane zostaną do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w ciągu 2 miesięcy od zakończenia pierwszego roku obserwacji (jako raport okresowy) i w ciągu 2 miesięcy od zakończenia dwuletniego okresu monitoringu (jako raport końcowy).